RU

Шахрай Гудбай

В Україні, як і в світі, понад половина карткових шахрайств відносяться до соціальної інженерії: люди самі переказують гроші шахраям або розкривають їм дані своїх карток. Виклик для центральних банків усіх країн у період карантину та масового переходу в онлайн – убезпечити людей від таких випадків.


АТ "ОПТ БАНК" підтримує інформаційну кампанію Національного банку України щодо протидії шахрайству - #ШахрайГудбай і буде допомагати в поширенні інформації, щоб спільними зусиллями розповісти про основні правила платіжної безпеки якомога більшій аудиторії.
Основні поради з фінансової безпеки


Встанови складний PIN-код на свою SIM-карту

Захисти свій фінансовий номер - встанови складний PIN-код на свою SIM-карту

За будь-яких умов нікому не повідомляйте SMS-коди мобільного оператора стосовно банківського рахунку. Номер, прив’язаний до нього, є приватною інформацією, яка не рекомендована до розповсюдження. Рахунки в банку прив’язані до номера вашого мобільного телефона (фінансового номеру). Отримавши доступ до SIM-карти, шахраї можуть отримати доступ і до рахунків.

Що потрібно, аби захистити свій номер?


 • Змініть свій ПІН-код на SIM-картці із звичних 0000 та 1111 на складний 8-значний номер.
 • Перейдіть на контракт із мобільним оператором. Це зробить неможливим викрадення SIM-картки без вас та вашого паспорта.
 • Прив’яжіть усі рахунки в банку до окремого номера. Спілкуйтеся з цього номера тільки з банками, не «світіть» цей номер.
 • Ніколи не публікуйте та не розповсюджуйте повідомлення та прохання про допомогу, в яких вказано номер картки та телефон. Цими даними можуть скористатися карткові шахраї.
 • Якщо ваш номер припинив відповідати – негайно повідомте про це свій банк та блокуйте свої картки. Після цього зверніться до мобільного оператора про блокування номера та перевипуск SIM-картки.
 • Якщо мобільний оператор підтвердив спробу викрасти вашу SIM-картку, або банк бачив спроби зняти гроші із ваших рахунків – передайте цю інформацію Кіберполіції.

У разі виникнення проблем зателефонуйте на гарячу лінію банку, яка буде вказана на звороті платіжної картки.
Тримайте в секреті коди, паролі, реквізити картки

На лицьовій стороні картки є 16-значний номер – це адреса, за якою вам можуть переказувати на рахунок гроші. Для отримання платежу на вашу картку від іншої особи або організації достатньо назвати тільки цей 16-значний номер та ПІБ.

Якщо у вас хтось запитує інші дані: 3-значний код на звороті картки, код з смс/повідомлення у мессенджер, пароль до інтернет-банкінгу або PIN-код – припиніть розмову, тому що це шахрай.

Контакти людини, яка намагалася дізнатися не лише 16-значний номер картки, а й 3-значний код на звороті картки, код з смс/повідомлення у мессенджер, пароль до інтернет-банкінгу або PIN-код, передайте у Кіберполіцію.

Випадково розкрили дані платіжної картки шахраям? Негайно дзвоніть на гарячу лінію банку за телефоном, вказаним на звороті картки.

Тримайте в секреті коди, паролі, реквізити картки
Купуйте та сплачуйте онлайн на перевірених сайтах

Купуйте та сплачуйте онлайн тільки на перевірених, безпечних сайтах

Щоб не потрапити у пастку шахраїв ретельно перевіряйте сайти на яких плануєте здійснювати розрахунки карткою, бо шахраї через підробні сайти можуть викрасти всю інформацію по вашій картці та обнулити її.

Перед тим як оплачувати покупки онлайн, зверніть увагу на деталі:

 • сайти, які приймають онлайн платежі мають бути захищеними, для цього в стрічці адреси вони мають містити https:// та значок «Замочок»;
 • на сайті мають бути значки захисту онлайн покупок від платіжних систем - Verified by Visa та Mastercard Secure code;
 • додатково перевірте відгуки на сайт через пошукові системи;
 • перевірити сам сайт можливо з допомогою спеціального сервісу Кіберполіції: cyberpolice.gov.ua/stopfraud або сервісу Асоціації "ЄМА" – www.ema.com.ua/blacklist;

Якщо ви зрозуміли, що:

 • випадково розкрили дані платіжної картки на підозрілому сайті — негайно дзвоніть на гарячу лінію банку за телефоном, вказаним на звороті картки.
 • потрапили в руки шахраів через фішинговий сайт – повідомте про це Кіберполіцію. Заяву в Кіберполіцію можна лишити за посиланням: ticket.cyberpolice.gov.ua або зателефонувавши за номером: 0 800 505 170.

Будьте обережними та уважними!

Шахрай може назватися будь ким

Пам'ятайте, що в будь який момент вам можуть зателефонувати шахраї! Ніколи і нікому не передавайте особисті дані для доступу до ваших банківських карток, не повідомляйте пін-код, тризначний код на звороті платіжної картки або смс-пароль для підтвердження будь-яких фінансових операцій по картці.


Зловмисники можуть представитися ким завгодно - співробітниками пенсійного фонду, служби безпеки банку або навіть поліції.


Якщо при телефонному спілкуванні з невідомою особою у вас виникають сумніви - не продовжуйте розмову, покласти слухавку та зателефонуйте на офіційні номери даних служб.
Супутні поради з безпеки обслуговування


Детальніше про проєкт #ШахрайГудбай, можна прочитати на сайті: bank.gov.ua/promo/stopfraud