UA
Фінансування агросектору: перспективи агрокредитування та як сільгоспвиробникам отримати кредити в ОТП Банку

ОТП Банк постійно працює над пришвидшенням видачі кредитів агровиробникам, покращенням сервісу та обслуговування клієнтів.

Час = гроші

Ми розуміємо, що гроші агровиробникам часто потрібні вже «на вчора», тому п’ять років тому ОТП Банк запустив унікальний  скоринговий проєкт «Агро Фабрика», який було розроблено спільно з Міжнародною фінансовою корпорацією (членом Групи Світового банку) щодо швидкого кредитування агропідприємств, які господарюють на землі від 200 до 10 000 га. У межах проєкту «Агро Фабрики» були оптимізовані кредитні процедури, спрощена анкета позичальника та максимально зменшений пакет документів, який необхідний для розгляду кредиту. Для отримання фінансування агровиробникам необхідно надати лише офіційну фінансову звітність та форму 29-с/г за минулі три календарні роки. Мінімальна сума кредитування становить від 500 тис. грн. Агровиробник має можливість отримати фінансування до 3 млн грн без застави, до 20 млн грн під заставу фінансової аграрної розписки (далі ФАР) та до 40 млн грн під комбіновану заставу ФАР + тверда застава (нерухомість або техніка). Більше 500 агропідприємств вже скористалися перевагами цієї програми. ОТП Банк за період дії проєкту «АгроФабрика» профінансував агровиробників на суму більше 5 млрд грн. 

ОТП Банк також змінив послідовність комунікацій з агроклієнтами.  Банк, після отримання запиту на кредит, здійснює автоматичний Pre-scoring потенційного позичальника на основі відкритих баз даних. У разі позитивного результату, Банк робить запит агровиробнику на отримання офіційної звітності за три повних останніх роки: баланс та форма 29/сг. Проводить розрахунки та в разі їх позитивних результатів направляє позичальнику адаптовану під агробізнес кредитну анкету. Таким чином, банк  протягом декількох годин може надати попередню відповідь щодо перспективи кредитування лише за кодом ЄДРПОУ агровиробника та мінімального пакету документів, які агровиробник може надати в електронному вигляді без відвідування приміщення банку. Гроші на рахунок позичальник може отримати через 7-9 робочих днів.

Банк працює з кредитними агрегаторами – цифровими майданчиками з фінансування агропідприємств, такими як АгроАПП та Агріаналітика. Завдяки яким протягом лише декількох кліків агровиробник може подати заявку на кредит в ОТП Банку. У своїх електронних кабінетах агровиробники можуть в режимі онлайн розуміти статус своєї кредитної заявки та на якому етапі вона знаходиться. Також кредитну заявку за декілька хвилин агровиробник може відправити в банк з офіційного сайту банку. Вказавши код ЄДРПОУ, назву підприємства, контактні дані, суму кредиту та додавши офіційну звітність – кредитна заявка персонально потрапляє територіальному представнику банку і відразу береться в роботу. Серед найшвидших термінів отримання кредитних коштів від подачі кредитної заявки до отримання коштів на рахунок існують практичні кейси, які вміщувалися в строк 9 робочих днів.

Банк сьогодні активно працює над реалізацією можливості беззаставного кредитування агровиробників без фізичної присутності у банку, завдяки офіційно завіреним необхідним документам та підписанням документів в електронному виді завдяки КЕП (кваліфікаційному електронному підпису).

Банк також є лідером серед банків, які здійснюють кредитування агровиробників під заставу ФАР. ОТП Банк активно бере участь у робочих групах з трансформації ФАР у цінні папери, які будуть мати цифровий не нотаріальний формат та вільно обертатися на вторинному ринку.

На жаль, військова агресія рф призупинила розвиток цифрових та сучасних фінансових інструментів, але маємо надію, що після перемоги, ці інструменти будуть запроваджені та наберуть своїх масштабів та популярності, враховуючи здешевлення з їх оформлення, а також зручність та швидкість їх обертання.

Крім того, фахівці банку працюють над онлайн-ідентифікацією клієнтів завдяки сучасним інструментам відеозв’язку тощо. «ОТП Банк розуміє, що агровиробнику буває непросто фізично відвідувати відділення банків, втрачаючи дорогоцінний час, нести операційні витрати на логістику, а також фізично перебуваючи в дорозі під час повітряної тривоги та іншої небезпеки. Маємо надію, що 2023 року ОТП Банк зможе пілотно провести кредитування агровиробників в онлайн-форматі», – розповів Іван Єрко, керівник «Агро Фабрики».

Пільгове фінансування у партнерів

ОТП Банк актуалізує свої партнерські відносини з основними постачальниками товарно-матеріальних ресурсів для агровиробників, таких як посівний матеріал, засоби захисту рослин та добрива. Серед основних є мультинаціональні компанії – такі як Syngenta, Lidea, Timac Agro, Nuseed, інші. А також національні компанії Ukravit, Alfasmartagro, LNZ, Екоорганік тощо.

«Завдяки цим програмам агровиробники можуть отримати пільгове фінансування на необхідні засоби для проведення посівної компанії, товарно-матеріальні ресурси за спрощеними процедурами, – зазначає директор департаменту продажів середнім та малим корпоративним клієнтам ОТП Банку Ольга Волкова. – Так агровиробники за деякими програмами можуть отримати фінансування від 0,01% річних на перші півроку, а після цього достроково повернути кредит, без необхідності сплати процентів за цей пільговий період. У разі, якщо агровиробнику ще потрібен час, щоб зібрати чи реалізувати врожай після закінчення пільгового періоду, він має можливість відтермінувати погашення кредиту ще до 6 місяців, сплативши ринкову процентну ставку за цей період».

Загалом у «Агро Фабриці» діє декілька десятків партнерських програм з постачальниками ТМР. З повним переліком партнерів банку можна ознайомитись на офіційному сайті банку.